Bývalý študent Súkromného bilingválneho gymnázia BESST v Trnave Jakub Hirner momentálne študuje na prestížnej univerzite v Londýne. Na Imperial College, ktorá patrí medzi TOP 10 európskych univerzít, sa vzdeláva v odbore mechanického inžinierstva (Mechanical engineering), ktorý sa zaoberá návrhom, analýzou, výrobou a údržbou mechanických systémov. Pre svoju bývalú školu poskytol rozhovor, ktorý vám prinášame aj na našich stránkach.
ROZHOVOR S FINALISTKOU V REBRÍČKU TOP 10 UČITEĽSKÝCH OSOBNOSTÍ
Predstavujeme vám inšpiratívnu Natáliu Jedličkovú, učiteľku nášho Súkromného bilingválneho gymnázia BESST, ktorá bola nominovaná na prestížne ocenenie Učiteľská osobnosť Slovenska 2023 a dostala sa medzi TOP 10!
Natália je výnimočná pedagogička, ktorá učí biológiu. Jej srdce patrí deťom a svojím prístupom inšpiruje žiakov, aby mali radosť z učenia.
Pozrite si s ňou rozhovor nižšie a spoznajte ju bližšie. Nechajte sa inšpirovať jej príbehom a vášňou pre vzdelávanie!
Študenti III.ročníka boli súčasťou rozvojového dobrovoľníckeho programu
V tomto polroku sa študenti III.ročníka SBG BESST zúčastnili polročného rozvojového dobrovoľníckeho programu „21st century skills“ pod vedením organizácie Youth for Equality v spolupráci s Trnavskou arcidiecéznou charitou. Stretnutia boli tematicky vedené podľa stanoveného harmonogramu rozvoja mäkkých zručností a vyústili do záverečnej prezentácie Canva modelu zvoleného dobrovoľníckeho projektu. V pondelok 19.12.2022 sme sa tak stretli s podobne motivovanými rovesníkmi z iných stredných škôl v Trnave v priestoroch YFE na Hlavnej ulici v Trnave a zazdieľali si vnímanie dobrovoľníctva a možností lokálnej pomoci. Naši študenti prezentovali témy zamerané na pomoc seniorom, okolitej prírode ako aj mladším žiakom z neúplných rodín. Nielen atmosféra blížiacich sa Vianoc, ale aj dobro ukryté v každom z projektov urobili naše stretnutie emotívnym. Následná reflexia potvrdila dôležitosť hodnôt a rozvoja dobrovoľníctva ako nevyhnutnú časť výchovy a vzdelania moderného mladého človeka.
Viacej o tomto projekte si môžete prečítať v tomto článku:
OBJAV ROKA
O bežeckých úspechoch a získanom titule Objav roka našej žiačky Lenky G. píšu už aj v novinách. Tu si môžete prečítať celý článok:
Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE)
Týždeň modrého gombíka
Dňa 15. – 24.05.2017 sa žiačky SBG BESST zapojili do charitatívnej zbierky Týždeň modrého gombíka, pod patronátom Slovenského výboru pre UNICEF.
Slovenskí študenti si opäť vybojovali miestenku do USA na Svetový festival FIRST LEGO League
Tím TalentumSAP z Košíc, ktorý získal v silnej konkurencii na stredoeurópskom finále FLL v Regensburgu celkové 2. miesto, sa predstaví na Svetovom festivale v St. Louis.
Už po 9-ty raz sa slovenskí žiaci vo veku od 9-16 rokov zapojili do medzinárodnej súťaže FIRST LEGO League, ktorá pozostáva zo štyroch rovnocenne hodnotených kategórií: Robot Game, Robot Design, Prezentácia výskumného projektu a Tímová práca. V tomto ročníku sa zaregistrovalo 90 tímov a žiaci si svoje zručnosti overili najskôr na regionálnych turnajoch. V Strednej Európe, kde organizáciu súťaže zastrešuje Hands on Technology, sa tento rok zapojilo 955 tímov. Víťazi z regionálnych kôl (spolu 127 tímov) súťažili v 7 semifinálových kolách a z nich vzišlo 24 najlepších tímov, ktoré sa stretli 3.-4. marca na FLL Finále Strednej Európy 2016/2017 v Regensburgu.
Počas dvoch dní sa na fantastickom podujatí zišli deti, ktoré posledného pol roka venovali súťaži FLL takmer všetok svoj voľný čas. Stavali a programovali roboty, vypracovávali výskumný projekt, učili sa prezentovať a zvládať komunikáciu v skupine. Naučili sa, čo znamená ísť za svojím cieľom tak, aby bol výsledok perfektný. Dvom slovenským tímom sa v konkurencii so súťažiacimi z Nemecka, Švajčiarska, Rakúska, Poľska, Česka a Maďarska darilo. Tím TalentumSAP z Košíc obsadil celkovo 2. miesto a získal tak postup na Svetový festival FLL, ktorý sa bude konať 26.-29. apríla 2017 v St. Louis, USA.
„Tímová práca (Teamwork) bola hodnotená na základe toho, ako vedeli deti riešiť úlohu – programátorskú aj konštruktérsku – na mieste pred porotou. Tam sa ukázalo, čo dokážu deti urobiť samé, aké majú profesionálne zručnosti,“ povedala po návrate mentorka a trénerka tímu TalentumSAP, Angelika Haneszová. Za túto kategóriu získali 2. miesto. „Keď pri vyhlasovaní výsledkov za Výskumný projekt odzneli slová – There was no question, who is the first! – a za ním meno nášho tímu, bola som veľmi hrdá“, dodala. Za kategóriu Robot Design získali 46 bodov, len Robot Game nevyšiel tak, ako si predstavovali. „Ale aj tak je to výborný výsledok, som veľmi spokojná a chcem poďakovať všetkým, ktorí nás podporovali“, dodala na záver. Okrem prezentačných zručností sa deti zdokonaľujú aj po jazykovej stránke, všetky súťaže okrem regionálnych turnajov prebiehajú v anglickom jazyku.
Pekné výsledky dosiahol aj náš druhý tím – IT-PRO-BESST z Trnavy. V najsledovanejšej kategórii Robot Game si vybojoval 4. miesto a ako štvrtý skončili aj v kategórii Robot Design. Celkovo sa umiestnili na 10. mieste. Rastislav Rehák a Nina Sýkorová – tréneri tímu – neskrývali nadšenie i sklamanie: „Gratulujeme tímu TalentumSAP k ich výsledku, reprezentácii našej krajiny v rámci FLL a želáme im veľa síl a šťastia aj do poslednej fázy FLL v Amerike. Čo sa týka samotnej súťaže, tu sa už slová hľadajú ťažšie. Možno neskôr budeme hovoriť o úspechu a tešiť sa, teraz sa v nás radosť mieša so sklamaním.“ Zároveň však jedným dychom dodali: „Musíme pochváliť úžasnú atmosféru, perfektne zorganizovanú akciu, neskutočné priestory, bol to naozaj neuveriteľný zážitok prísť a okúsiť túto atmosféru. Rovnako sa chceme poďakovať každému jednému členovi tímu, sme neskutočne hrdí na to, čo dokázali. Ďakujeme rodičom, všetkým partnerom, ktorí nás sponzorovali a škole, lebo bez ich pomoci by sme nedosiahli tak ďaleko.“
Tímu TalentumSAP zostáva ešte čas na doladenie posledných detailov. Prijali výzvu a pocestujú na Svetové finále do USA. Veríme, že sa im bude dariť a donesú si domov nové vedomosti, skúsenosti a veľa pozitívnych zážitkov. Ak by ste mali záujem ich podporiť, napíšte nám prostredníctvom stránky www.fll.sk.
Čoskoro je tu ďalší ročník súťaže FIRST LEGO League, do ktorého sa budete môcť zapojiť aj vy, či už ako súťažiaci, mentori alebo podporovatelia tejto aktivity.
Celkové výsledky z Regensburgu nájdete na webstránke.
Na stránke https://www.youtube.com/watch?v=kEtBpmGljeI nájdete záznam z priameho prenosu, vybrali sme pre vás pár momentov:
od 1:37:50 – IT-PRO-BESST (Robot Game)
od 2:58:40 – IT-PRO-BESST (Robot Game)
od 4:10:00 – TalentumSAP/IT-PRO-BESST (Robot Game)
od 5:17:20 – TalentumSAP (Prezentácia výskumného projektu)
od 5:47:50 – IT-PRO-BESST (Robot Game – semifinále)
od 7:07:45 – TalentumSAP (ocenenie)
od 7:41:35 – TalentumSAP (ocenenie 2. miesto celkovo)
Slovenskí žiaci uspeli aj na semifinále FLL v Debrecíne
Bratislava, 10. február 2017 – Tím IT-PRO-BESST z Trnavy a TalentumSAP z Košíc uspeli na semifinále Strednej Európy súťaže FIRST LEGO League v Debrecíne a postupujú do európskeho finále.
V regionálnych kolách turnajov FIRST LEGO League na Slovensku, ktoré sa konali v 7 mestách – Žiar nad Hronom, Banská Bystrica, Žilina, Poprad, Bratislava, Košice a Bratislava-Petržalka, sa 10 tímov prebojovalo na semifinále Strednej Európy do Debrecína, ktoré sa konalo počas uplynulého víkendu, 3.-4. februára 2017.
Na bezchybne zorganizovanom turnaji v Debrecíne predviedlo svoje zručnosti a skvelú prácu 27 tímov zo 6 krajín (krajiny V4 a po jednom tíme z Bulharska a Ruska), ktoré postúpili z prvých a druhých miest regionálnych turnajov.
K priebehu turnaja sa vyjadril Paľo Petrovič, z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky, ktorá s touto súťažou na Slovensku začala v roku 2008: „Každý medzinárodný turnaj FLL je ukážkou kolektívov detí, ktoré sú dobrým príkladom pre nás všetkých. Dá sa tam dostať len za cenu nemalého úsilia, dobrej tímovej komunikácie a spolupráce, vzájomného rešpektu, cieľavedomého a zodpovedného prístupu. Býva tam veľmi príjemná atmosféra, lebo súťažiaci z rôznych končín síce navzájom súperia o postup do ďalšieho kola, ale sú voči sebe priateľskí, navzájom si pomáhajú, jeden od druhého sa učia a vedia sa potešiť aj z úspechu ich súperov. Je sa totiž na čo pozerať, keď zložitá robotická konštrukcia, na ktorej vytvorenie by si netrúfli ani promovaní inžinieri, autonómne a pomocou elegantných trikov plní náročné úlohy na ihrisku. Podmienky na turnaji, ktorý bol organizovaný v modernom konferenčnom centre spolu s populárno-vedeckým festivalom Science NO Fiction, boli tento raz veľmi náročné: za presvedčením jedného z organizátorov „robot má fungovať rovnako dobre v tmavom tuneli aj na slnečnej pláži“ sa skrývalo prudké osvetlenie hracej plochy reflektormi, čo významne ovplyvnilo dobrú polovicu robotov. Preto nebolo výnimkou od súťažiacich počuť „doma v tréningu nám robot nahral aj 320 bodov, ale tu sme získali najviac 24“.
Obe previazané akcie pripravila spoločnosť National Instruments, ktorá je výrobcom softvéru pre robotické stavebnice používané na turnaji. Dlhodobo pracuje s učiteľmi a žiakmi maďarských škôl a vidieť ich projekty bolo veľmi inšpiratívne. Na kombinovanom podujatí sa zúčastnilo spolu asi 6000 ľudí. Ale uspieť s robotom na stole nestačí, je potrebné mať aj vynikajúci výskumný projekt FLL a dokázať ho „predať“ – čosi, čo deťom z našej kultúry nie je až také prirodzené. O to viac nás teší nielen úspech košického tímu, ktorý už má za sebou niekoľko mimoriadne úspešných ročníkov, a celkové víťazstvo Trnavčanov, ktorí v príprave len pár dní pred turnajom uverili, že aj keď je výskumný projekt výborný, bez pútavej prezentácie porotu nepresvedčí a tak tesne pred súťažou prezentáciu ešte poriadne prekopali, ale hrejú i výsledky tímov RDS z Bratislavy, GALEJEnextgen z Košíc a FBRD z Martina.
Nebolo by to možné bez vynikajúceho vedenia ich trénerov a učiteľov, ktorým patrí veľká vďaka a úcta, že na prácu s mládežou obetovali množstvo svojho času a energie.“
Žiaci zo Slovenska zaznamenali veľký úspech a v semifinále v celkovom hodnotení obsadili 2 tímy prvé a druhé miesta a postúpili ďalej, do finále FLL Strednej Európy 2016/2017, ktoré sa bude konať 3.-4. marca 2017 v nemeckom Regensburgu.
Radosť neskrýval ani tréner tímu IT-PRO-BESST, Rastislav Rehák: „Z našej účasti v semifinále V4 FLL v Debrecíne sa celý tím veľmi tešil a aj sa naň svedomito pripravoval. V tíme je správna chémia, žiaci si vzájomne pomáhali a veľmi tvrdo pracovali a veľa obetovali pre to, aby dosiahli úspech na tomto podujatí. Samotná súťaž v Debrecíne bola veľmi kvalitne obsadená a perfektne zorganizovaná, páčilo sa nám celé podujatie. Z úspechu na súťaži sa nesmierne tešíme a už sme zahájili prípravy na finálové kolo v Nemecku. V tíme vládne výborná nálada z víťazstva, žiaci to berú ako zadosťučinenie ich práce, ktorej venovali všetok voľný čas a aj víkendy. Motivácie máme na rozdávanie a tešíme sa do Regensburgu!“
Umiestnenia tímu IT-PRO-BESST z Trnavy
- Celkovo – 1. miesto
- Robot Game – 1. miesto (314 bodov)
- Tímová práca – 2. miesto
- Robot Design – 3. miesto
Členovia tímu: Jakub H., Paul K., Adam M., Paulína H., Michal M., Natália H., Júlia H.
Tréneri: Rastislav Rehák a Nina Sýkorová
K súťaži pár slov zaslala aj Angelika Hanesz, trénerka tímu TalentumSAP: „Tím Talentum SAP sa už piatykrát zúčastnil semifinálového kola Strednej Európy, na ktorom tento rok súťažilo celkom 27 tímov. Môžeme skonštatovať, že z roka na rok má súťaž vyššiu úroveň, z regionálnych kôl postupujú veľmi dobre pripravené tímy, robotické modely sú dokonalejšie a kompaktnejšie. Účasť na FLL sa stala prestížnou záležitosťou aj pre elitné školy a rôzne vzdelávacie organizácie.
Celá súťaž bola veľmi dobre zorganizovaná, chutná strava, osviežujúce ovocie, príjemné prostredie, zaujímavé sprievodné podujatia, kde nechýbali ani interaktívne výstavy maďarských univerzít a vedeckých zábavných centier. Hlavná časť prebiehala vo veľkej sále, kde mali tímy vlastné stoly. Mali možnosť pripravovať sa na svoje vystúpenia, kalibrovať svoje roboty, zoznamovať sa a neformálne si predstaviť výskumné projekty, ktoré boli skutočne rozmanité. Stretli sme sa s mobilnou aplikáciou, ktorá radí ako kŕmiť svojich štvornohých miláčikov, informačným systémom na adopciu zvierat z útulku, signalizátorom ježka na cestách a ďalšími zaujímavými témami.
Náš projekt je tohto roku o záchrane netopierov. Stáva sa, že pri zatepľovaní bytoviek sú netopiere zamurované do škár, kde zahynú celé kolónie. Pritom netopiere sú zákonom chránené a veľmi užitočné, veď vytvárajú v našom prostredí ”biologickú ochranu” proti nepríjemnému hmyzu. Naše zariadenie BatScape, ako to deti nazvali, umožňuje bezpečný únik netopierov z trhlín bytoviek a poskytuje ochranárom údaje o netopierích kolóniách. Pomocou infračervených senzorov, ktoré ovláda mikropočítač na platforme Arduino, zráta počet netopierov a zaznamená údaje na SD kartu.
Veľmi nás potešilo, že náš projekt a prezentácia zaujala porotu, čo sa odzrkadlilo aj získaním 2. miesta v tejto kategórii. Dizajn a programové ovládanie nášho robota získalo dokonca 1. miesto. Naša tímová práca tiež patrila medzi najlepšie. Vďaka časovo náročnej príprave a mimoriadnemu úsiliu, ktoré na súťaži vyvinuli naše talentované deti, sme znamenali vyrovnaný výsledok v každej kategórii. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo postúpiť na finále Strednej Európy a ďakujem všetkým našim priaznivcom, ktorí nás obetavo podporujú.“
Umiestnenia tímu TalentumSAP:
- Robot Design – 1. miesto
- Lego Creativity Award – 1. miesto
- Research projekt – 2. miesto
- Robot Game – 3. miesto
- Celkovo – 2. Miesto
Členovia tímu: Mária Kuczik, Oszkár Urbán, Maximilian,Pándy, Olivér Dávitko, Ján Pavol Luby, Norman Kovács a Matúš Pačuta.
Mentori: Angelika Hanesz a Zoltán Szitás mladší
Všetkým účastníkom súťaže gratulujeme a postupujúcim tímom prajeme veľa úspechov na FLL Final Central Europe 2016/17, v Regensburgu.
Zoznam tímov nájdete TU.
www.pcrevue.sk
www.skolskyservis.teraz.sk
www.tvr.sk/tvprogram/relax/relax/2017-02-10-160000
Biela pastelka 2016
Dňa 23.09.2016 sa žiačky tretieho ročníka zapojili do charitatívnej zbierky Biela pastelka, pod patronátom Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
Stanovisko Emy S., žiačky II.A Súkromného bilingválneho gymnázia BESST, k článku zverejnenom na portáli topky.sk dňa 6.4.2016
Povrchné vyhľadávanie informácií reportéra/reportérky z internetovej stránky „Topky“, ako ste si iste všimli, spôsobilo nielen na Súkromnom bilingválnom gymnáziu BESST, ale aj na iných školách po celom Slovensku rozruch.
Ja, žiačka gymnázia BESST, som bola nemilo prekvapená, keď som sa dozvedela, že študujem na najhoršej škole v celom Trnavskom kraji. Určite som cítila zodpovednosť sa k tomuto tvrdeniu vyjadriť tak, ako to cíti každý, ktorý je takto nepriamo, ale veľmi potupne, urazený pred celým Slovenskom.
Na BESST-e sa učíme rozmýšľať pred tým, ako sa vyjadríme alebo niečo napíšeme. Či už o jednoduchých, priam primitívnych faktoch, alebo proti nepravdivým tvrdeniam, ako napríklad toto. Mojim cieľom nie je zhodiť autora toho článku, ale radšej ukázať pravdu. Chápem, kde nastal skrat, a prečo vôbec vznikol: Gymnázium BESST funguje ani nie dva roky, teda nemáme výsledky maturít, či percento nezamestnaných študentov. Z tohto dôvodu sme sa nachádzali na spodku zoznamu na stránke „INEKO“.
Moja spokojnosť so školou, ktorú navštevujem, nemá nič spoločné s tým, kde sa nachádzame na nejakom rebríčku. Skvelý kolektív, ochotní vyučujúci, diverzita učenia, množstvo príležitostí zdokonaľovať sa či už v akademickom, fyzickom alebo spoločenskom slova zmysle. To mi dáva táto škola. Neučí ma memorovať fakty, ale chápať súvislosti. Rozmýšľať.
Dúfam, že rodičia, ktorým sa do rúk dostal nepravdivý článok o našej škole, kvôli nemu nezmenili názor. Tiež si cením stránku „Topky“, že nepravdivý článok vymazali, a dnes ho nahradili pravdivým. Ďakujem.