SK EN
Kontakt BESST tím Cenník Dokumenty Reklamní partneri FAQ BESST práca
 

FAQ

Nech sa páči,

tu nájdete odpovede na najčastejšie kladené otázky.

V čom je rozdiel medzi touto a štátnou školou?

Nuž, okrem toho, že v škole trávime viac času, máme menšie triedy – limit je 16 žiakov v triede, čo je fantastické, pretože získaš oveľa viac skúseností a učiteľ je vždy k dispozícii, aby ti pomohol. Máme tiež v ponuke oveľa väčší výber predmetov, takže vieme prispôsobiť vzdelanie tak, aby odzrkadlilo budúce sny študenta.

Akí sú učitelia?

Učitelia sú fantastickí! Sme tím, ktorí spolupracuje, takže ak potrebuješ pomoc alebo niečomu nerozumieš, ktorýkoľvek učiteľ ti pomôže. Všetci sú veľmi motivovaní nás podporiť a to vytvára výnimočnú, súdržnú atmosféru. Vždy pre nás robia to najlepšie čo dokážu.

Aké predmety budem študovať?

V prvom ročníku budeš študovať angličtinu, matematiku, biológiu, chémiu, fyziku, slovenčinu, nemčinu a umenie a kultúru.

Akú uniformu nosíte?

Máme slávnostnú uniformu, ktorú nosíme pri výnimočných príležitostiach ako prvý deň školy, prezentácie a dôležité udalosti. Bežne je naša uniforma jednoduchá, pozostáva z BESST polo trička s krátkymi rukávmi (šedé alebo tmavomodré), sukne vhodnej dĺžky (tmavomodrá, tmavošedá, čierna) alebo nohavíc, máme dovolené nosiť aj džínsy, ak nie sú roztrhané. Je to dosť pohodlné a život je oveľa jednoduchší, keď sa nemusíte starať, čo si obliecť!

Ako prebieha školský deň?

Začíname o 8:30 a máme dve 45 minútové hodiny a potom prestávku o 10:05. Tretia hodina začína o 10:20 a pokračujeme až do 13:40, keď máme obedovú prestávku. Potom nasleduje už len jedna hodina. Aj keď raz do týždňa každá trieda končí skôr, takže odchádza o 13:40.

K akým zariadeniam budem mať prístup?

Na začiatku roka dostaneš vlastný iPad, ktorý používaš na hodinách a doma na vzdelávacie účely. Tiež dostaneš všetky knihy v elektronickej podobe a zošity ku každému predmetu. Budeš môcť používať počítačovú učebňu, knižnicu, laboratórium a ateliér.

Môžem prísť na skúšobnú hodinu prv, než sa rozhodnem?

Určite. Môžeš prísť na náš Deň otvorených dverí – v našom kalendári nájdeš konkrétny dátum, alebo ak chceš, môžeš sa dohodnúť a stráviť s nami deň, vyskúšať si hodiny a spoznať našich študentov.

Aké sú školské pravidlá?

Sme dosť výnimoční, čo sa týka pravidiel, nehovoria, čo nemôžeš robiť, ale to, čo môžeš. Naše pravidlá sú pozitívne a to nám pomáha robiť správne rozhodnutia, nie preto, že nám to hovorí pravidlo, ale preto, pretože vieme, ako sa máme správať. Tiež je výborné, že nemáme príliš veľa pravidiel, iba desať:

  1. Správaj sa slušne a zdvorilo k zamestnancom, návštevníkom a žiakom.
  2. Buď svedomitý, pripravuj sa na hodiny, prichádzaj včas, pripravený učiť sa.
  3. Dodržuj vopred dohodnuté podmienky priebehu testovania a odovzdaj svoju vlastnú prácu.
  4. Obliekaj sa vhodne, v súlade so školskými pravidlami.
  5. Podieľaj sa na zodpovednosti za čistotu triedy.
  6. Neustále sa snaž dosiahnuť svoj potenciál.
  7. Aktívne sa zapájaj do školského života.
  8. Efektívne spolupracuj na školskom živote.
  9. Používaj stanovený jazyk na vhodnú komunikáciu.
  10. Počas hodiny sa sústreď.

Aké jazyky sa naučím?

Spolu so slovenčinou a nemčinou budeš mať, samozrejme, možnosť učiť sa anglicky.

Aká je všeobecná úroveň angličtiny?

Na gymnáziu máme dosť vysoký štandard, hodiny matematiky, fyziky, biológie a umenia a kultúry sú vyučované v angličtine.

Aké je jedlo? Aké je typické menu?

Jedlo je skutočne dobré, oveľa lepšie než na väčšine škôl! Veľkosť porcií tiež nie je zlá. Bežne mávame raz týždenne cestoviny s pestom, paradajkovou omáčkou alebo možno vaše obľúbené – lasagne! Samozrejme, mávame aj tradičné jedlá ako halušky, sviečková a guláš. V stredu Vám naservírujú sladkú dobrotu. V piatok mávame rybu – budete mať možnosť ochutnať doslovne najlepšieho lososa, akého ste kedy jedli.

Ako prebieha maturita?

Maturitné skúšky majú u nás rozličný priebeh – závisí od toho, či žiak navštevuje triedu s bilingválnym štúdiom, alebo triedu s medzinárodným programom. V bilingválnych triedach žiaci maturujú z predmetu slovenský jazyk a literatúra v štvrtom ročníku. V piatom ročníku maturujú z anglického jazyka a ďalších dvoch predmetov. Semináre k maturitným predmetom otvárame v štvrtom a piatom ročníku. Z predmetov, z ktorých sa žiaci rozhodli maturovať, ponúkame aj cvičenia. Žiaci si učivo precvičia, venujú čas aj príprave a spracovaniu maturitných tém. V triede s medzinárodným programom sa maturuje v štvrtom ročníku z predmetu slovenský jazyk a literatúra. Súčasne sa žiaci z troch predmetov pripravujú na medzinárodné skúšky úrovne A level, ktoré píšu v mesiacoch máj – jún v štvrtom aj v piatom ročníku. Skoro všetko vyučovanie prebieha v anglickom jazyku, rovnako aj samotné skúšky. Každý z troch predmetov si žiak vyberá z ponúknutej dvojice predmetov, čím umožňujeme žiakom profesijne sa profilovať už pri príprave na maturitné skúšky a študovať tie predmety, ktoré žiakov zaujímajú. Rozvrh jednotlivých skúšok stanovuje Univerzita pre cambridgeské medzinárodné skúšky. Pre žiakov je príprava na maturitné skúšky v triede s medzinárodným programom náročnejšia, avšak snaha a vynaložená energia je neoceniteľnou skúsenosťou a zručnosťou, ktorú žiaci využijú pri vysokoškolskom štúdiu. Aké vysvedčenie dostanem keď budem študovať v triede s medzinárodným programom? V triede s medzinárodným programom sú žiaci hodnotení na vysvedčení stupňami A – F. Na vysvedčení je uvedený prevod týchto stupňov na stupne klasifikácie výborný až nedostatočný, vysvedčenie je teda zosúladené so slovenským štandardom. Žiaci, ktorí študujú v bilingválnom programe aj v triede s medzinárodným programom získavajú po ukončení piateho ročníka maturitné vysvedčenie.


Ak i napriek tomu nenájdete potrebné informácie,

použite, prosím, tento formulár:

Meno *
Meno