SK EN
Kalendár Zažili sme Naše úspechy Povedali o nás

Do našej školy zavítal bývalý väzeň z koncentračného táboru

Naši žiaci mali 27. septembra 2017 neopakovateľnú šancu stretnúť sa s človekom, ktorý prežil hrôzy holokaustu a koncentračných táborov — s pánom Tomi Reichentalom, ktorý žije v írskom Dubline. V rámci prípravy na túto vzácnu návštevu žiaci čítali vybrané kapitoly z jeho autobiografickej knihy “I was a boy in Belsen” a taktiež preberali tému holokaustu v Európe a na Slovensku na hodinách dejepisu a globálnych perspektív.

Pán Reichental začal svoje rozprávanie tým, že sa s nami podelil o svoj životný príbeh. Narodil sa v Piešťanoch v roku 1935 a prežil väčšinu svojho detstva v Merašiciach — malej dedinke na polceste medzi Hlohovcom a Topoľčanmi. Kým zo začiatku prenasledovania židov sa jemu aj jeho rodine darilo vyhnúť sa osudu väčšiny slovenských židov — osudnému transportu do Osvienčimu — ukrývaním sa s pomocou falošnej identity a falošného krstného listu, v roku 1944 bola ich identita prezradená a celá jeho rodina bola následne deportovaná do koncentračného tábora Bergen-Belsen v Nemecku. Len vďaka faktu, že sa už blížil koniec vojny, pán Reichental a niekoľko ďalších rodinných príslušníkov prežilo hrozné podmienky transportov a koncentračného tábora. Väčšina z jeho viac ako 40 príbuzných takéto šťastie nemala a stala sa obeťami holokaustu — prežili len siedmi. Bolo to naozaj smutné počúvať ako sa pán Reichental ako mladý chlapec spolu s ďalšími deťmi v koncetračnom tábore hral medzi mŕtvolami väzňov…

Naši žiaci počúvali osobný príbeh pána Reichentala s dojatím a rešpektom a mnoho z nich bolo jeho rozprávaním hlboko pohnutých.

Ku koncu mali žiaci a učitelia možnosť klásť hosťovi otázky, za ktorými nasledovalo interview vedené žiakmi predmetu Žurnalistika.

Ostáva nám len dúfať, že také hrozné veci sa v našej krajine už nikdy viac nebudú opakovať!

Mr. Matej

DSC_0100.JPG
< späť